субота, 28 листопада 2015 р.

Гумористичні твори. Л.Глібов "Щука". План-конспект уроку української літератури. 6 клас

Урок української літератури в 6 класі
Тема: Гумористичні твори. Л.Глібов. «Щука». Роль гумору в житті українців
Мета: продовжити знайомство учнів із байками Л.Глібова; вчити аналізувати його твори, визначати ідейно- тематичне спрямування, пояснювати алегоричні образи; поглибити знання про байку, її особливості; розвивати образне мислення; логічно й послідовно аргументувати свої думки; виховувати усвідомлення важливості самокритичного погляду на різноманітні людські вади, почуття поваги до українського гумору.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: проектор, портрети гумористів, роздатковий матеріал.
Теорія літератури: байка, мораль, алегорія.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
-          Ми з вами закінчили вивчати розділ «Пригоди  і романтика».
1.       Бліц-опитування:
-          Як називаться твір про пригоди Яви та Павлуші? («Тореадори з Васюківки»)
-          Хто автор? (Всеволод Нестайко)
-          Назвіть головних героїв Митькозавр з Юрківки…» (Митько та Сергій)
-          Що таке ТТБ? (Таємне товариство боягузів)
-          Назвіть автора цієї повісті. (Леся Воронина)                                                                                                                              
-          Хто такий Кактус?
-          Що об’єднує ці твори? (пригоди та романтика)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
1.       Бесіда
-          А ви любите сміятися?
-          Чи згодні ви з твердженням про те, що сміх продовжує життя?
слайд
-          Сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчати новий розділ «Гумористичні твори».
2.       Слово вчителя
-          Українці в усі часи любили дотепний жарт, уміли кепкувати не тільки над іншими, а й над самим собою. Із сивої давнини до нас дійшли анекдоти та байки, які упродовж століть веселили людей, застерігали від помилок, повчали.  Байки, усмішки, гуморески- це жанри гумористичних творів.
слайд
3.       Читання учнями усмішок

Приходить батько в дитячий садок. Вихователька, вказуючи на дітей, запитує:
-          Котра з них ваша?
-          Яка різниця? Все одно завтра знову сюди вести.

-          Синку, що треба сказати, коли гості йдуть додому?
-          Слава Богу!


-          Синку, чи вчитель запримітив, що я допомагав тобі готувати домашнє завдання?
-          Не знаю, тату.
-          А що ж він сказав?
-          Що я з кожним днем стаю все дурнішим та дурнішим.

-          Жодної помилки! Скажи, Данилку, тільки чесно, твоєму татові хтось допомагав?


-          Що ти, синку одержав сьогодні у школі?
-          Шість стусанів, три штурхани, п’ять духопеликів і вісім щиглів.

-          Мамо, наша вчителька зовсім не знає тварин.
-          А чому ти так кажеш?
-           Я намалював коня, а вона запитує: «А це що таке?»


-          Діти, якого роду слово «яйце»?
-          Ніякого.
-          Чому?
-          Бо не знаємо, що з нього вилупиться: півень чи курка.

-          Синку, а чому в тебе шапка вся подерта і в грязюці?
-          Та це хлопці.
-          Що хлопці?
-          Скинули шапку з мене й почали ногами в футбола грати.
-          А ти ж де був?
-          А я на воротях стояв.

-          Таню, чому ти плачеш?
-          Мені вчителька географії поставила двійку. Я забула, де Аляска.
-          Ех, роззява, де ж ти її поклала?

             В останньому розділі підручника ми з вами прочитаємо багато веселих і повчальних творів українських письменників Леоніда Глібова, Степана Руданського та Павла Глазового. 
Слайд
Слайд
 слайд
Також дізнаємося, що таке гумор, сатира, байка, алегорія, мораль, гумореска, співомовка, інверсія.
Слайд
-          Саме сьогодні на уроці ми з вами продовжуємо знайомитися з творчістю Леоніда Глібова. А чому саме продовжуємо, а не розпочинаємо? ( у 5 класі вивчали «Химерний, маленький», «Що за птиця?», «Хто вона?», «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?»- загадки та акровірші).)
Слайд
-          Сьогодні ми з вами прочитаємо байку «Щука»
4.       Робота в зошитах
-          Запишіть дату, тему уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.       Огляд портрета Леоніда Глібова
2.       Читання вислову Л.Глібова
слайд
«Здається, байка тільки бреше,
А справді- мудру правду чеше».
3.       Вивчення біографічних відомостей
-          Народився на Полтавщині
-          Батько- управитель поміщицького маєтку
-          У 7 років мама навчила читати
-          Пан Родзянко давав уроки арифметики ( той пан,  в якого служив батько)
-          У 13 років вступив до Полтавської гімназії
-          Тут починає писати перші ліричні вірші
-          Не зміг закінчити гімназію, бо тяжко захворів
-          Пізніше навчався в Ніжинському ліцеї вищих наук
4.       Теорія літератури
А) Визначення понять  «гумор» та «сатира»
слайд
Гумор- відображення смішного в характерах людей або в їхньому житті.
Сатира- нищівне висміювання вад окремої людини або всього суспільства.
Слайд, слайд
Б)  Загадки
1.       Смугаста, зубаста,
По воді шугає,
Рибок шукає. (щука)

2.       Прийшла вона із довгим віником
На бесіду із нашим півником.
Схопила півня на обід,
Тай замела мітлою слід. (лисиця)

3.       Руда, руда рудниця
Рудим хвостом гордиться
В неї шуба найпишніша,
В неї вдача найхитріша. (лисиця)

4.       В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її? (лисиця)

5.       Сірий, та не вовк,
Довговухий, та не заєць,
З копитами, та не кінь. (осел)
в)  Робота із фразеологізмами
слайд
Коли кажуть про людей…
Свиня
лисичка
Заяча душа
собаче життя
вовчий голод
упертий як осел

г)  Поняття «байка»,  її особливості
Байка- це невеликий алегоричний, здебільшого віршований твір повчального змісту.
слайд
-          Порівняйте визначення у підручнику
Алегорія- зображення рис характеру людини за допомогою образів тварин, рослин, явищ природи тощо.
Будова байки:
оповідь- розповідається певна подія
мораль-  повчання, стислий виклад головної думки, яку автор хоче донести до читача. У деяких байках мораль може бути відсутня.


5.       Робота з байкою
А) вступне слово
- байка «Щука» написана Леонідом Глібовим у 1858 році. У 2015 році їй виповнюється 157 років
Б) виразне читання
в) первинна бесіда
- хто є головним героєм байки? (щука)
Слайд , Слайд
г) Словникова робота
Бомагу
Буцім
Стряпчий (адвокат)
Шаплик
слайд

д) складання цитатного плану (усно)
1. На Щуку хтось бо магу в суд подав
2. Гуртом до суду притпскали
3. На той раз суддями були
4. За стряпчого, як завсіди годиться, була приставлена Лисиця
5. І Щуку на вербі повісити звеліли
6. Послухали Лисичку І Щуку кинули у річку.
е) бесіда з елементами аналізу
- Що вам відомо про суд як законодавчий орган?
-За які провини подали на Щуку до суду? («того заїла в смерть, другого обідрала»)
- Яких зусиль було докладено для того, щоб спіймати Щуку? Як про це сказано у творі? («гуртом до суду притаскали, хоча чуби й мокренькі стали»)
- Про що свідчить опис суддів? Власні думки обґрунтуйте.
- Зверніть увагу на орфограму «Велика літера».
- Що ви дізналися про стосунки Щуки та Лисиці? («Лисиці шле – то щупачка, то сотеньку карасиків живеньких або линів гарненьких»)
- Чому Лисиця в суді з одного боку запропонувала страшну кару Щуці, а з другого їй допомогла?
- Чим пояснити те, що судді під час винесення вироку Щуці, послухалися Лисицю?
- Які якості людей вони уособлюють?
- Чи здогадалися судді, що їх безсоромно обмануто?
- А над ким би ви здійснили суд у творі?
- Яка мораль цієї байки?
- Цей твір має гумористичне чи сатиричне спрямування?
- Що мав на увазі Л.Глібов, висловлюючи наступне:
«Як не мудруй, а правди ніде діти. Кінців не можна поховать…?»
-          Через що, на ваш погляд, у байці не зазначено, хто конкретно подав «бомагу» до суду на Щуку?
-          Чого нас учить байка? Чим вона актуальна на сьогодні?
-          Чи є мораль у цій байці?
-          Тема: зображення суду (його несправедливість і залежність від панівних класів) над Щукою, яка чинила різноманітну шкоду в ставку його мешканцям і отримала вирок- повернутися знову до річки.
-          Ідея: засудження дій судочинства, їх легковажність, безглуздість, а через образ Лисиці- підступності, хитрості, хабарництва.
-          Основна думка: «Як не мудруй, а правди ніде діти. Кінців не можна поховать…»
-          Доведи, що «Щука»- це байка.
-          Проаналізуй будову байки. Чи всі компоненти в ній наявні?
Е) робота з прислів’ями
слайд
·         У злому й зле сидить.
·         Яка совість- така й честь.
·         Хто дужчий, той і лучший.
·         Слова як мед, а діла як полин.
·         Хто не чинить нічого, тому не страшно нікого.
·         Спіймався на гарячому.
·         Хитрий, як лисиця.
·         Чує кішка, де сало лежить.

Є) Що спільне?
- з байкою Л.Глібова «Лебідь, Щука та Рак»
З байкою І.Крилова «Квартет»
Слайд, слайд

Ж) огляд ілюстрацій
Слайд
слайд
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.       Огляд марки
слайд
2.       Поєднати визначення з терміном:
1)      Алегорія



2)      Байка



3)      Мораль



4)      Гумор



5)      Сатира




А) це невеликий алегоричний, здебільшого віршований твір повчального змісту.

Б) відображення смішного в характерах людей або в їхньому житті.

В) нищівне висміювання вад окремої людини або всього суспільства.

Г) повчання, стислий виклад головної думки, яку автор хоче донести до читача.

Д) зображення рис характеру людини за допомогою образів тварин, рослин, явищ природи тощо.


VІІ. Підсумок уроку
V
ІІІ. Домашнє завдання
-          Вивчити напам’ять байку «Щука»






Немає коментарів:

Дописати коментар

О.Олесь "Заспів", "Ярослав Мудрий" ( з книжки "Княжа Україна"). План-конспект уроку української літератури в 5 класі.

  Тема уроку: Олександр Олесь «Заспів»,   «Ярослав Мудрий» ( з книжки «Княжа Україна») Мета уроку : ознайомити із життєвим шляхом Олександ...