Тема: Дієслово. Повторення вивченого
Мета: узагальнити
й систематизувати знання учнів з теми «Дієслово»; удосконалювати вміння
визначати морфологічні ознаки дієслова, його синтаксичну роль шляхом здійснення
морфологічного розбору, пояснювати основні орфограми у дієсловах,
використовуючи вивчені правила правопису; за допомогою
мовленнєво-комунікативного матеріалу виховувати любов до природи.
Тип уроку: урок-подорож
Обладнання: картки, ілюстрації осінніх та зимових пейзажів
Хід уроку
І.Організаційна частина
1.Психологічне налаштування на урок
– Подумайте, що б ви
побажали собі та своїм однокласникам на найближчі 45 хвилин? (витримки,
наполегливості, терпіння, бути уважними…)
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
1.
Оголошення
теми
–
Тема нашого
сьогоднішнього уроку «Дієслово. Узагальнення й систематизація вивченого»
–
На парті в
кожного лежать картки самооцінки роботи на уроці
2.
Робота в
зошитах
–
Запишіть у
зошити дату та тему уроку
3.
Оголошення
мети уроку
–
Як ви
думаєте, які завдання стоять перед вами на сьогоднішньому уроці?
–
На
сьогоднішньому уроці ми з вами будемо подорожувати темою «Дієслово», ось перед
нами карта нашої подорожі.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань, умінь
та навичок
1.
Розминка
–
На парті
лежать сигнальні картки і назвами частин мови. Я називатиму слово, а ви
визначаєте, яка це частина мови
Земля, сто, червоний, бачу, ти, він,
стою, школа, віхола, гуде, третій
2.
Зупинка
«Теоретична»
рід
|
дієслово
Б) «Продовж речення»
( учні самі ставлять запитання)
– Дієслово – це…
– Дієслово має такі способи…
–
Рід мають
такі дієслова…
В) лото
– повторимо форми
дієслова, з’єднаємо форму дієслова і приклади
3.
Зупинка «Практична»
А)
кросворд
1. дати
– ІІІ ос. од. (дає)
2.
косити- ІІІ ос. Мн. (косять)
3. пити-
І ос. Од. (п`ю)
4.
ходити – ІІІ ос.од. (ходить)
5.
обідати – І ос. Мн. (обідаємо)
6.
фарбувати – ІІІ ос. Мн. (фарбують)
7.
зачіплювати – ІІІ ос. Од. (зачіплює)
8. пекти
– ІІ ос. Мн. (печете)
9.
кланятися – І ос. Од. (кланяюсь)
10.
надіятися – ІІ ос. Мн. (надієтесь)
11. лякатись
– І ос. Од. (лякаюсь)
12.
носити – ІІос. Мн. (носите)
13.
садити – І ос. Од. (саджу)
14.
Сміятися – ІІ ос. Мн (смієтесь)
15
наливати – ІІ ос. Од. (наливаєш)
16.
дивитися – І ос. Од. (дивлюсь)
– по вертикалі
ми прочитали: До побачення, осінь!
–
Дійсно,
проходять останні осінні дні. В цьому
році осінь видалася дуже теплою та щедрою. Кожен із місяців нам подарував свою
красу.
Б) Робота з текстом:
Сівень – це
назва місяця вересня
— першого місяця
осені. Слово «вересень» походить
від
назви рослини —
вересу. А от про
сівень пам’ятають лише старожили.
Це також
назва вересня, оскільки
в цей період
сіяли зернові
(озимі: жито, пшеницю). Цікаві
назви мали й інші осінні місяці:
жовтень –« весільник», листопад – «братчина».
– тип мовлення : розповідь
В) розповідь учителя, словникова робота
Існувала
також інша назва вересня «маїк»
— од
зе-
леної
озимини, що «маїла», тобто зеленіла на полях. У стародавній мові
вересень
попервах звали «роєн», «рвун», «харев».
Це від того, що голосно
перегукувались
у цей час олені.
«Весільник» — це назва другого місяця осені —
жовтня.
Сільськогосподарські
польові роботи були вже закінчені на цей час, і люди
почали
справляти весілля. Тому цей місяць і охрестили весільником. Щоб
вийти
заміж, дівчина повинна була чимало наткати полотна, що ставало
складовою
частиною приданого. Цей місяць ще називався «падзерником».
Назва «падзерник» походить від промислу, що
пов’язаний із переробкою льону та конопель.
Спільнослов’янське значення
«падзерити» відповідає нашому
— «м’яти
й тіпати волокно». У жовтні починають цю
роботу.
Ми потрапили
у листопадовий звичай, що
назива-
ється «братчина».
Це давній обряд. Його
справляли лише в
листопаді.
Якщо
сусіди хотіли заприятелювати між собою, то купляли в пасічників
бджолиний
рій. З весни й до осені гуртом доглядали його. Зібраний мед
ділили
порівну. На це свято збиралися сім’ями, гуляли й веселились. Чи,
як казали
в народі, браталися. А звідси й назва
обряду.
–
Знайдіть у
цьому тексті дієслова
Б) розбір як
частини мови
– оберіть два
дієслова різних часів, розберіть як частину
мови
4.
Зупинка «Пошукова»
А)
доповнити прислів`я дієсловами із довідки
1.
Не/плюй у криницю, бо … і тобі води … .2. Як … , так і спатимеш. 3. У ноги…, а
за п`яти кусає. 4. Держись за гриву, бо за хвіст…
Довідка: не/вдержишся, схочеться, напиться, кланяється,
постелешся.
Б)
пояснити правопис не із дієсловами
5.
Зупинка
«Творча»
А) підготовка
до міні-твору
–
розгляд репродукції картини із зображенням осінньої природи
–
Підбір
·
Епітетів
·
Метафор
·
порівнянь
б)
написати міні-твір –опис в художньому стилі
6. Зупинка
«Фразеологічна
–
дієслова входять до фразеологізмів, поясніть їх значення, складіть із одним
речення
Дати драпака (втекти), терти очі ( хотіти спати),
варити воду ( набридати), зарубати на носі ( запам`ятати), тягти кота за хвоста
(зволікати)
6.
Зупинка
«Акро»
– що
таке акровірш?
–
розподільний диктант: записати слова у дві колонки
недоконаний
вид: узуватиму, писатиме, смакую, боротимусь
доконаний
вид: напишу, порубав, скинула, повію, зріжеш, витер
– у першій
колонці підкресліть другу букву в кожному слові, а в другій колонці – третю
букву. Прочитайте вислів: Зимо, привіт!
в) прислів`я
Листопад стелить
землю листом, а грудень —
снігом.
ІV. Підсумок уроку
– учні виконують
самоаналіз роботи на уроці
V. Оцінювання. Домашнє завдання