середа, 27 березня 2024 р.

О.Олесь "Заспів", "Ярослав Мудрий" ( з книжки "Княжа Україна"). План-конспект уроку української літератури в 5 класі.

 

Тема уроку: Олександр Олесь «Заспів»,  «Ярослав Мудрий» ( з книжки «Княжа Україна»)

Мета уроку: ознайомити із життєвим шляхом Олександра Олеся, виразно й усвідомлено прочитати поетичний твір, висловлювати власні міркування з приводу прочитаного; розвивати інтерес до історичного минулого українського народу, розвивати уяву, мовлення; виховувати почуття патріотизму, гордості за наших предків.

Обладнання: портрет Олександра Олеся, книга «Княжа Україна», репродукції картин на теми історії Давньої України, комп’ютер, проектор.

Тип уроку: комбінований

                                                        Народ, який не знає свого минулого , не має майбутнього.                                                                                                                          О.Довженко

І.  Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.Який розділ ми почали вивчати? (Історичне минуле нашого народу)

2.Для чого нам необхідно знати історичні події, пов`язані з долею України?(Епіграф)

Слайд 1

( Історія - це не просто твір-опис чи розповідь. Це наше минуле, завдяки якому ми маємо шанс на майбутнє.  Хіба це не цікаво знати про історію власного народу? Як він зародився, зростав, виживав та досягнув сьогодення? Для нас це надзвичайно захоплююче,і  вважаю, що це корисно для  теперішнього покоління. Вивчати , а не вивчити історію, бо вона неосяжна.)

 

3.Чим вас приваблюють історичні постаті? (письменники, гетьмани, князі)

 

4.Гра «Так» чи «Ні»

1. «Повість минулих літ»- це літопис. (так)

2. Автором «Повісті минулих літ» є Никон Великий. ( Ні)

3.  Літопис – це найдавніший вид історичної літератури.(Так)

4.  У Кия, Щека, Хорива було дві сестри. (НІ)

5. Ярослав збудував Срібні ворота (Ні)

6. Ярослав дуже любив книги.(Так)

 

5. Гра «Упізнай місто»

Слайд 2

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

1.Слово вчителя

- А чи знаєте ви, скільки років Києву?

Слайд 3

(Офіційно прийнятою датою заснування Києва вважається 482 рік. За легендою, його заснували полянський князь Кий з братами Щеком і Хоривом, а також сестрою Либіддю. Назву місто отримало на ім'я Кия – найстаршого з братів, який і вважається засновником міста.)

Слайд 4

2. Робота в зошиті (тема уроку)

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.     Розповідь про О.Олеся

Слайд 5

-         Мав сина Олега.

-         Написав багато казок, віршів для дітей.

-         Ветеринарний лікар.

-         Жив за кордоном (Відень, Прага, Будапешт).

2.     Про книгу «Княжа Україна»

Слайд 6

-         Збірка віршів розповідає про минуле українського народу, про князів Київської Русі, про їх любов до рідної землі, хоробрість, мужність.

-         У збірці «Княжа Україна» 43 вірші.

Слайд 7

3.     «Заспів»

А) словникова робота

Заспів — усталений початок співаного фольклорного твору — думи, билини, рідше історичної пісні. У ліро-епічному творі заспів є, власне, ліричним вступом.

      Язичництво- узначенні «народ», «плем'я». Оскільки євреї звали «язи́ками», всі неєврейські народи, їхні релігії відповідно називались «язичницькими». З появою християнства це слово стало вживатися і щодо нехристиянських релігій.

- бувальщина

- нащадки

- предки

- дід, прадід, прапрадід

 

Б) Слухання (відеозапис)

 

 

В) Робота в парах (заповнити таблицю)

Музичні інструменти

Духи

Звірі

Язичницькі

боги

Види місцевості

Кобза

сурми

Русалки

Водяник

лісовик

Вівці

вовки

Дажбог

Стрибог

Волос

Перун

Ліси

Земля

Степи

луки

Г) Бесіда

- розповідь про богів

Слайди 1-7

-         виконання тестів с. 139.

4.     «Ярослав Мудрий»

А) Робота з репродукцією картини

Слайд 8

- Кого ви бачите на репродукції картини?

- У які часи на вашу думку ми перенеслися?

- Чому вояки одягали військові обладунки?

- Від кого вони заїхищають своє місто?

- Це репродукція картини  Юрія Кругликова «Ярослав Мудрий», написана ще в 1800 році, а на картині ми бачимо самого князя.

 

Б) Сюжетно-рольова вправа «Князі Київської Русі»

-  Уявімо, що ми з вами опинилися у славному граді Києві за часів Київської Русі. Нас вийшли привітати відомі київські князі. Хто ж вони?  Згадаємо, що ми знаємо про них з  « Повісті минулих літ»

Виходять діти, переодягнені у відомих київських князів і розповідають про те, чим прославився той чи інший князь. Учні у класі повинні визначити, про якого князя йдеться.

Я- княгиня Ольга.

Я дружина князя Ігоря. Помстилась за загибель чоловіка жорстокою розправою 945 року над древлянами, які його вбили. Правила Київською Руссю в роки неповноліття свого сина Святослава. Я перша з руських князів прийняла християнство ще до хрещення Русі.

Я- князь Святослав .

Мене прозвали Хоробрим. «Я – князь-воїн, прибив щита на ворота Візантії!». Я мужній, войовничий князь із лицарською вдачею, що провів усе своє правління у війнах, охопивши своїми походами грандіозну територію в Європі й Азії.
А ще погляньте на мою зачіску. Таку зачіску носитимуть мої нащадки- козаки.

Я- князь Володимир.

Мене називають Великим, Ясним Сонечко, Хреститель. Саме я 988 року охрестив Київську Русь: «Послав посланців своїх по всьому городу, говорячи:   «Якщо не з'явиться хто завтра на ріці — багатий, чи убогий, чи старець, чи раб, — то мені той противником буде…» А назавтра вийшов я з попами на Дніпро. І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду, а попи, стоячи, молитви творили. І було видіти радість велику на небі й на землі, що стільки душ спасається…». Також я першим з руських князів розпочав карбувати власну монету.

 Я- князь Ярослав.

Мене прозвали Мудрим, адже саме я уклав збірник законів – «Руську правду», дбав про освіту і культуру свого народу, заснував при Софійському соборі школу і бібліотеку, мене ще називали «тестем Європи». У мене багато дочок, які стали дружинами королів інших держав.

в) Словникова робота

 

Слайд 9

г) Читання тексту учнями з потекстовим аналізом

 

Слайд 10

 

- невабом

- берло

- Сян

- боян

Д) Порівняння «Ярослав у Нестора і в Олеся»
(Діаграма Вене)

Нестор

Перемагає ворогів.

Побудував Золоті ворота.

Любить книги.

Збудував церкву Святої Софії.

Оспівують розум Ярослава, що поєднався з мудрістю і мужністю.

 

О.Олесь

Захищає місто, підтримує зв’язки з королям інших держав. Наказує всім жити в мирі.

Е)  Слово вчителя

За період князювання Ярослава Мудрого Українська держава стала об’єднаною і міцною. Він налагодив зв’язки з багатьма європейськими країнами. Будував церкви, проповідував християнство. У монастирях процвітали ремесла, мистецтво, літописання. І все це завдяки мудрій політиці Ярослава.)

Слайди 11-14

 

IV. Підсумок уроку

Сенкан

Ярослав

Мудрий, справедливий

Жив, будував, навчав

Дбав про освіту та культуру України.

Князь

 

«Княжа Україна»

Цікава, повчальна

Розповідає, пояснює, доповнює

Дає знання про наше минуле.

Книга

 

неділя, 15 жовтня 2023 р.

 

Тема:  Усний журнал «Україна – це ми»

Слайд 1.

Мета: поглибити знання учнів про Україну; сприяти розвитку пізнавального інтересу, активізувати творчу діяльність учнів; виховувати патріотів держави, повагу до її символів.

Форма проведення: усний журнал.

Обладнання:  мультимедійна презентація, проектор, виготовлені з паперу ваза та квіти.

Вікова категорія: для учнів 5-6 класів

Слайд 2.

Епіграф. Красивий, щедрий, рідний край

                І мова наша солов’їна -

                Люби, шануй, оберігай

                Усе, що зветься Україна!

П.Воронько

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Учитель. Сьогоднішній урок ми розпочали саме словами Платона Воронька. До чого спонукає нас автор? (Любити, шанувати, оберігати Україну.) Дійсно, Україна – наша рідна ненька, наша Батьківщина. Усі жінки та дівчата люблять, коли їм дарують квіти. Тому ми разом з вами сьогодні помандруємо сторінками усного журналу «Україна – це ми », зберемо квіти й створимо красивий букет для нашої України. Також згадаємо її історію, традиції, звичаї, доторкнемося до величезної спадщини нашого народу.

(Після опрацювання кожної сторінки учні розташовують квітку у вазу, формуючи букет).

ІІІ. Основна частина.

Сторінка 1. «Мальва». Із далеких часів

Слайд 3.

Учитель. Квітка мальва символізує любов до рідної землі, уособлює духовне коріння людини, її вірність духовній спадщині предків.

Виступ спеціального кореспондента ( підготовленого учня):

·        Сучасній Україні 32 роки, але насправді вона бере початок ще з         482 року,  коли Кий, Щек, Хорив та Либідь заснували місто Київ.

·        Назва «Україна» (край, земля) означає територію, що була основою держави Київська Русь ХІ-ХІІ ст. Уперше цей термін уживається в Київському літописі 1187 року щодо Переяславської землі.

·        Найбільш захищеною Україна була в часи Козацької доби  XV –     XVІІІ ст. Відважні козаки стояли на обороні своєї віри та рідного краю.

·        Уперше незалежність Україна проголосила 22 січня 1918 року. Але після цього пройшла через терни, багато разів утрачала волю.

·         24 серпня 1991 року ухвалено Акт, яким проголошено незалежність України.

·        1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум, на якому волевиявлення народу було підтверджено.

·        З того часу ми щороку святкуємо 24 серпня – День Незалежності України.

Сторінка 2. «Калина». Символи України

Слайд 4.

Учитель.  Калина здавна є одним із символів України. Символи є державні та народні.

Виступ спеціального кореспондента ( підготовленого учня):

 До державних символів належать гімн, прапор та герб.

·        15 січня 1992 року ВР затвердила музичну редакцію Державного гімну України, а 6 березня 1992 року - текст  (перша строфа та приспів). Автор тексту - Павло Чубинський, автор музики - Михайло Вербицький.

·        28 січня 1992 року ВР офіційно затвердила синьо-жовтий стяг як Державний прапор України.

·        19 лютого 1992 року ВР України затвердила тризуб як малий герб.

Бесіда. Коли прийнято виконувати Гімн України? ( Під час урочистих заходів) Хто може виконувати? (Усі присутні) Як ми маємо вести себе, коли звучить Гімн? (Гімн слухають стоячи).

(звучить Гімн)

Слайд 5, 6.

А які ви знаєте народні символи? ( Хліб-сіль на рушнику, вишиванка, віночок, рослини-символи (верба, калина, барвінок) та ін.) Чому їх називають символами? ( Вони використовуються в обрядах, з ними пов’язані звичаї) Що вони символізують? ( Вони символізують гостинність, красу, щирість українців.)

Сторінка 3. «Мак». Герої не вмирають

Слайд 7.

Учитель.  Квітка маку – це символ пам’яті, символ крові.

Страшні події не оминули нашу рідну Україну - неньку. Це загарбницькі дії ворогів у різні історичні часи. Це Перша та Друга світові війни,  голодомори, репресії…

Сьогодні Україна вперто та мужньо відновлює та  захищає свої кордони.  Наш народ здавна славився своїми синами та доньками, у жилах яких тече козацька кров. Наші мужні захисники та захисниці сьогодні відстоюють територіальну цілісність нашої держави, віддаючи найдорожче – своє життя. Сотні загиблих, а серед них і наші земляки.

 Але ми віримо: запанує в Україні мир! Герої ніколи не помирають, вони залишаються жити у наших серцях.

(хвилина мовчання)

Сторінка 4. «Барвінок». Мандри

Слайд 8.

Учитель.  Барвінок – мандрівник. Він може рости скрізь: і в лісі, і в саду, і на полі, і в дворі… 

Зараз ми пограємо в гру «Упізнай місто». Місто ви маєте упізнати за чотирма світлинами :

Слайд 9, 10, 11, 12, 13

 (1.Київ. 2.Прилуки. 3.Полтава. 4.Ніжин. 5.Чернігів)

Сторінка 5. «Ромашка». Народ скаже – як зав’яже

Слайд 14.

Учитель.  Ромашка - мудра квітка. На ній гадали «так» чи «ні», її використовували в народній медицині.

Бесіда. А де ж ми можемо побачити народну мудрість? (В усній народній творчості.) Які фольклорні жанри ви знаєте? ( Казки, легенди, перекази, загадки, пісні, прислів’я, приказки і т. д.)

Тож пограймо в гру «Продовж прислів’я”.

Слайд 15, 16.

Без верби й калини… (нема України).

Україна – мати, … (за неї треба головою стояти).

Рідна земля – мати, … ( а чужа – мачуха).

Людина без Вітчизни… (як соловей без пісні).

Наша слава - … (Українська держава).

Свій край – як рай, … (а чужа країна – як домовина).

Учитель. Чого навчають нас ці прислів’я? (Любити й шанувати рідний край – Україну.)

Сторінка 6. «Колосок».  Хлібом-сіллю зустрічаємо

 Слайд 17.

Виступ спеціального кореспондента ( підготовленого учня):

Дорогих гостей завжди зустрічаємо хлібом-сіллю на вишиваному рушникові. Цим ми демонструємо свою повагу та гостинність. Поважних гостей здавна запрошували до хати та садовили на покуті. А скільки страв та напоїв  готували наші жінки-господині! Багато рецептів пройшли через віки й використовуються сьогодні.  Усі українські народні страви є дуже смачними. Це борщ, юшка,  галушки, вареники, холодець, деруни, сало, голубці, узвар… А які народні страви готують у ваших родинах? (…)

Сторінка 7. «Волошка». Дивиться поле волошками з-під колоскових вій.

Слайд 18.

Учитель. А хіба можна уявити пшеничне поле без красуні волошки?

 Волошка – символ доброти серця, людяності, єдності. Майбутнє України залежить від кожного з нас, від того, наскільки  будемо єдині. Погляньте, який красивий букет ми створили.

Творча робота «Побажання». (На підготовлених аркушах у формі листячка учні пишуть побажання Україні (бути красивою, вільною, багатою, незалежною і т. д.) та прикріплюють до букета).

ІV. Підсумок уроку.

Учитель. А що ми вже зараз можемо зробити, щоб ваші побажання здійснилися?

Вправа «Коло думок». (Гарно навчатися, щоб стати хорошими спеціалістами; оберігати природу України; дружити, дбати про мир; пам’ятати про Героїв, що віддали життя за наше майбутнє; зберігати звичаї і т.д.)

Учитель. Завершуємо наш урок рядками з пісні:

Україна – це я, Україна- це ти,

Україна – це ми!

Україна!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               

 

О.Олесь "Заспів", "Ярослав Мудрий" ( з книжки "Княжа Україна"). План-конспект уроку української літератури в 5 класі.

  Тема уроку: Олександр Олесь «Заспів»,   «Ярослав Мудрий» ( з книжки «Княжа Україна») Мета уроку : ознайомити із життєвим шляхом Олександ...